Parteneriat pentru dezvoltarea turistică responsabilă a zonei Comunei Căbești

Centrul pentru Arii Protejate și Dezvoltare Durabilă Bihor în parteneriat cu Primăria Comunei Căbești au demarat, în cadrul proiectului „Arii protejate pentru comunități viabile”, o serie de acțiuni ce au ca scop dezvoltarea turistică responsabilă a zonei.

Scopul principal al acestei colaborări este creșterea gradului de informare și de responsabilitate a localnicilor și vizitatorilor față de ariile protejate din comuna Căbești și destinația de ecoturism Pădurea Craiului.

Cum ne propunem să facem asta?

• prin crearea unor instrumente de interpretare adaptate atât copiilor cât și adulților;
  • prin dezvoltarea unor rute de cicloturism ce vor trece pe la principalele atracții turistice din comună.

Ce am făcut până acum?

• am relizat trackurile GPS pentru noile trasee de cicloturism care te vor ajuta să vizitezi cele 3 arii protejate de interes județean din comună și principalele obiective turistice;
  • am finalizat panourile de interpretare a unor fenomene carstice interesante ce pot fi vizitate;
  • am dat la tipar săgețile indicatoare către ariile protejate și alte obiective naturale și culturale ale comunei;
  • suntem gata să finalizăm mapele educative pentru profesori pentru a-i ajuta pe aceștia să le arate elevilor din comună frumusețile naturale;
  • lucrăm la organizarea sesiunilor de informare și educare cu privire la importanța ariilor protejate ce au ca și grup țintă elevii din comuna Căbești.
  • Lucrăm de zor și cu spor, așa că vă vom ține la curent în continuare!

Proiectul este finanțat de Fundația pentru Parteneriat - Polgár-Társ Alapítvány și MOL Romania în cadrul programului Spații Verzi și susținut logistic de Alpin Expe Mountain Shop.